|
HANDBOK I HELSOVÅRDSLÄRANS GRUNDER.. Ulrik Fredriksons Förlag,
Stockholm, 1887. 95 s. Häftad. Nötta och något trasiga kanter ID Nr: 104747, SEK 120.
Jakob Billström 12/12 1930 I-II Jacobo Billström. Qvinqvaginta aetatis annos honeste peractos
respicienti. Hoc volumen gratulantes obtulerunt amici. Hjalmar Hanssons Boktryckeri, Sthlm,
1930. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Delvis ouppsprättad. Illustrerad 32/150. Medverkande bl.a. Natanael Beskow,
Ernst Bolin, Anna Breitholtz, Anna-Lenah Elgström, Hasse Z, Signe Henschen, Gottfrid Kallstenius,
Rolf Lagerborg, Thorsten Lindner, Carl Löwenhielm, Carl Malmsten, Alf Munthe, Hanna Rydh,
Frida Stéenhoff, Ruben G:son Berg, R. Eeg-Olofsson, John Landquist, Einar Perman, Sten von
Stapelmohr, Alfhild Tamm, Erik Wassén, Åke Åkerlund. ID Nr: 205921, SEK 450.
MEMOIRES DE L'ACADÉMIE ROYALE DE CHIRURGIE. TOME VI.. De La Guette,
Paris, 1753. In French. 406 p. Contemporary full-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Raised
bands. Coloured edge. Marbeled endpapers. Including 2 folding maps. ID Nr: 207175, SEK
2200.
MÉMOIRES DE L'ACADEMIE ROYALE DE CHIRURGIE. TOME VII.. De La Guette,
Paris, 1757. In French. 432 p. Contemporary full-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Raised
bands. Coloured edge. Marbeled endpapers. Frontespiece and 3 folding plates. Lightly torn, and
partly dampstained in lower margin, else a very fine copy. ID Nr: 207178, SEK 2400.
PHARMACOPOEIA COLLEGII REGII MEDICORUM EDINBURGENSIS
SECUNDUM EDITIONIS EDINBURGENSIS NOVISSIMAE EXEMPLAR RECUSA. IN USUM
PRAELECTIONUM ACADEMICARUM. BREMAE ET LIPSIAE IMPENSIS GEORGII LUDOVICI
FOERSTERI.. 1766. Second edition. In Latin. 10+146+index. Contemporary half-leather binding.
Gilt-Ornamented Spine. Raised bands. Occasionally foxed. Including engraved vignettes.
Endpapers missing. Page IX-XII and 1-2 slightly curled. Good condition. ID Nr: 206238, SEK
3200.
PHARMACOPOEIA COLLEGII REGII MEDICORUM EDINBURGENSIS
SECUNDUM EDITIONIS EDINBURGENSIS. NOVISSIMAE EXEMPLAR REGUSA. IN USUM
PRAELECTIONUM ACADEMICARUM. BREMAE ET LIPSIAE IMPENSIS GEORGII LUDOVICI
FOERSTERI.. 1758. Second edition. In Latin. 10+146+index. Contemporary half-leather binding.
Raised bands. Covers worn. Sporadic underlining of text. Inscripion. Including engraved vignettes.
With later spot-decorated slip-case. Joints repaired with glue. ID Nr: 206147, SEK 2800.
Acrel, Olof: Chirurgiske Händelser anmärkte uti Kongl. Lazarettet, samlade och genom utdrag
af dagboken til trycket befordrade på Högloflige Kongl. Lazarets Directionens befallning. Repro-
Print AB, Stockholm, 1965. 379+19 sidor. Helt skinnband. Guldsnitt. Guldornerad rygg. Inre
denteller. Mycket gott skick. Bbandet utfört av Hovbokbindare F. Beck & son, Stockholm.
Faximil. Originalet tryckt av Gottlieb Ulff, Stockholm 1759 ID Nr: 106428, SEK 290.
Adams, Büsch, Lichtenberg,, : Om några wigtiga Skyldigheter emot Ögonen. Med
Anmärkningar, af S. Th. Sömmerling. Öfwesättning efter den Tredje Tyska Uplagan.. J. C.
Holmberg, Stockholm, 1797. 67 s. Namnteckning på titelbladet. Fint exemplar. Tagen ur band. ID Nr: 208900, SEK 700.
Broberg, J.V.: Bidrag från vår Folkmedicins Vidskepelser till kännedom om våra äldsta tider.
Förra afdelningen.. central-tryckeriet, Stockholm, 1878. 114 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i
kanterna. Allt som utkom. ID Nr: 104465, SEK 500.
Buchan, William: Hus-Medicin, eller afhandling om sjukdomars förekommande och
botningssätt, genom regime och enkla läkemedel. I sammandrag öfwersatt från engelskan 12:te
upplagan, tillika med bihang, innehållande: De Enkla Läkemedlens Nytta och Bruk.. Henrik A.
Nordström, Stockholm., 1829. Tredje upplagan. 305 s. Pappband. Namnteckning på titelbladet.
Häftesomslaget trasigt. Litet hål på omslagets framsida. Inköpsstället (?) noterat på
pärmens insida. ID Nr: 204047, SEK 400.
Camus, Antoine Le: LA MÉDECINE PRATIQUE. Rendue plus simple, plus sure, & plus
méthodique. On commence par le Traité des maladies de la tete pour servir de suite a la
Médecine de l´Esprit. Ganeau, Paris, 1769-1772. First edition. In French. (XXIII)477(3) + (2)380
pages. 2 vol. Contemporary full-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Coloured edge. Covers
slightly worn. Corpus fine. Engraved portrait frontespeice in vol 1 Owners etiquette :
Americo F. Marques, Livreiro Antiqueria, Lisboa ID Nr: 106138, SEK 8500.
Col De Vilars, Elie: COURS DE CHIRURGIE DICTÉ AUX ECOLES De Médecine
de Paris. Vol II - III.. Jacques Rollin, Paris, 1753. In French. 354+369. 2 vol. Contemporary full-
leather binding. Raised bands. Gilt-Ornamented Spine. Patterned edges. Vol 2-3 only, of totally 6.
In good condition. Second volume is about treatment of cancer, and the third vol is about
recreation of the wound after the operation etc. ID Nr: 207176, SEK 1800.
Dionis, Pierre E.: L'ANATOMIE DE L'HOMME, SUIVANT LA CIRCULATION, du
sang,& les dernieres Découvertes. De´Montre'e au Jardin Royal, Par M'DIONIS, premier
Chirurgien de feui Madame la Dauphine, Chirurgien ordinaire de la feuë Reine, & Juré ā
Paris. Seconde Edition. Corrigée & augmentée d'une Table tres-utile.. Laurent D´Houry,
Paris, 1694. Second edition. In French. 32+523 pages + Table des Matieres. Later wellum binding.
Portrait + frontespice, vignettes and 19 full-side engravings. Titlepage partly damaged, with out-
cutted namewritings. Corpus slightly browned and foxed. Partly dampstained in the beginning of
the book. Exlibris on inside of front cover. Pierre Dionis, 1643-1718, was the well known
Surgeon of the Queen of France and the Empress of Austria. The book was translated into
several languages and contains plenty very interesting anatomical illustrations. The frontespice
shows "Amphitheatre des ecoles de st Cosme, ou l'on fait L'Anatomie de L'Homme". "Des titres et
sections de ce Livre, contenant huit Démonstrations Osteologiques": "Os du crane, Os de la Face,
Os de l'Epie, Os dela Poitrine & des Hanches, Os des Mains, Os des Pieds". "Dix Démonstrations
Anatomiques": " les parties qui servent ā la Chilification", les parties qui servent ā la purification
du Sang", "des parties de la Femme destinées ā la génération", "des parties de la Poitrine", "les
organes de la Respiration", "le Cerveau & ses parties", "la Face, & des organes des cinq sens",
"des Extrémitez superieures", "les Extrémitez inferieures" ID Nr: 216318, SEK 3800.
Gotfredsen, Edv: Harvey´s lære og dens modtagelse i Danmark. København, 1957. På danska.
38 s. Pappband. Något blekt. Något nött i kanterna. Illustrerad. " Udsendt af Novo
terapeutisk laboratorium a/s i trehundredeåret for kredsløbets opdager William Harvey´s død 3 juni
1957 ". ID Nr: 205919, SEK 140.
Hallin, O.F.: Helsan framför allt. Handbok i Helso- och sjukvårdslära populärt
framstäld af O.F. Hallin. Första Bandet Helsolära.. C.E. Fritzes K. Hofbokandel, Stockholm, 1885.
389 s. Dekorerat originalklotband. Guldornerad. Färgat snitt. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Endast band 1 av 2. ID Nr: 102438, SEK 200.
Heikel, Alfred: Om inflammation i den omkring lifmodren befintliga cellväf. (Parametrit.)
Akademisk afhandling, hvilken med den vidterfarna Medicinska Fakultetens vid Kejserliga
Alexanders Universitet i Finland tillstånd, under inseende af Knut Samuel Sirelius. Till offentlig
granskning framställes af Alfred Heikel, uti Medicinska lärosalen de 28 Maj 1864.. J.C. Frenckell
& Son, Helsingfors, 1864. 69 s. Häftad. Saknar omslag. Annars i gott skick. ID Nr:
104911, SEK 300.
Hopkins Ramadge, Frans: Ny och säker Läke Method för LUNGSOT, Eller Framställning af ett
enkelt sätt, att läka denna hittills såsom obotlig ansedda Sjukdom, bekräftat af en mängd
erfarenhets-rön ; af Dr. Frans Hopkins Ramadge, förste Läkare wid Hospitalet för Bröstsjukdomar
i London.. Elméns och Granbergs Tryckeri, Stockholm, 1837. 92 s. . Färgat snitt. Tagen ur
band. Utgiven av W. Lundeqvists förlag, Uppsala. ID Nr: 204177, SEK 700.
Ponsart, G. B: TRAITÉ MÉTHODIQUE DE LA GOUTTE ET DU RHUMATISME , Oų
l'on enseigne d'aprčs l'expérience les vrais moyens de se délivrer & se préserver de ces
Maladies.. DESVENTES DE-LA-DOUÉ, Paris, 1770. In French. 27+541+3 p. Contemporary full-
leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Raised bands. Coloured edge. Marbeled endpapers.
Including engraved vignettes. Binding torn, but corpus very fine. An early work about
rheumatism. ID Nr: 206239, SEK 6700.
Porzio, Luca Antonio: ERASISTRATUS SIVE DE SANGVINIS MISSIONE. A , L. A. P.
( Lucas Antonius Portius ). ROMAE, Typis Angeli Bernabō. Superiorum Permissu.. 1682. In Latin.
14+363 pages. Contemporary full-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Patterned edges.
Covers very worn. Corpus fine. Printed dedication to Queen Christina of Sweden.
Lucantonio Porzio ( 1639-1723 ), was from Naples and held professorships in anatomy at
Rome and Naples. A new edition was printed in 1683. ID Nr: 208667, SEK 13000.
Rosén, Nils: Compendium Anatomicum, eller en kort Beskrifning om de Delar, af hwilka hela
Menniskians Kropp består, med widfogade Försök och Anmärckningar, som lägga Grunden til
Läran om Menniskians Friska och Siukliga tilstånd.. B. G. Schneider, Stockholm, 1736.
Originalupplaga. 200 s. Samtida pappband. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Bandet något
slitet. Innehåller planscherna 1-5 av 6 Nils Rosén, adlad Rosén von Rosenstein
ID Nr: 107162, SEK 4500.
Santorio / Lorry, Santorio / Anne-Charles: De Medicina Statica Aphorismi. Commentaria,
notasque addidit A.C. Lorry. Petrum-Guillelmum Cavelier, Paris, 1770. In Latin. 36+395 pp.
Contemporary full-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Raised bands. Coloured edge.
Marbeled endpapers. Illustrated with one plate. Small piece lost on upper edge of spine, else in
very good condition ID Nr: 107157, SEK 1800.
Weissbach, Christian: Wahrhaffte und gründliche Cur Aller dem Menschlichen
Leibe zustossenden Kranckheiten, nach der Vernünfftigen und unverrückten Methode der Natur,
samt einem Physico-moralischen Vorbericht von dem Menschlichen Leide, und der darinn
würckenden Seele entworffen und mit vielen Medicamentis specificis versehen, von Doct.
Christian Weissbach. Die neundte Aufflag. Mit Röm. Kayserl. Maj. Wie auch Königl. Pohln. Und
Churfürstl. Sächsischen allergnädigsten Privilegiis.. Johann Daniel Dulbecker, Johan Carl Pohle,
1751. Nineth edition. In German. 3+569 pages+register. Contemporary full-leather binding. Raised
bands. Titlepage printed in red and black, with small tear, inner margin. No loss of text.
Endpapers missing. Corpus else in good condition. Covers lightly bended and rubbed.
Christian Weissbach, 1684-1715. First edition printed 1712. ID Nr: 216263, SEK
2900.
Tillbaka
|