| Äldre Naturvetenskap |
|---|
|
KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS HANDLINGAR FÖR ÅR 1760. VOL. XXI.. Lars Salvius,
Stockholm, 1760. 9+320+Förteckning+Register. Samtida skinnband. Upphöjda bind.
Namnteckning på titelbladet. Ett lätt slitet samtida skinnband med blindpressad rygg. Inlagan fin.
Textdelen delvis lätt fläckad, men annars i mycket fint skick. Innehåller 9 utvikbara planscher.
Plansch nr 1 är " Utdrag af Geographiska Chartan öfwer Tweta Härad beläget i Jönköpings
Höfdingedöme." Plansch 8 med ett vertikalt veck. Graverade vignetter på titelbladen. KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS HANDLINGAR för år 1757. Vol. XVIII.. Lars Salvius,
Stockholm, 1757. 325+register. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
Stänksnitt. Innehåller graverade vinjetter. Innehåller sex utvikbara planscher. Några sidor med
fuktfläck i marginalen. KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS HANDLINGAR För År 1763. Vol. XXIV. Lars Salvius,
Stockholm, 1763. 331+7 sidor. Häftad. Mycket gott skick. Oskuret och ouppsprättat exemplar som
saknar både vignetter och planscher. KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS HANDLINGAR För År 1765. Vol. XXVI. Lar Salvius,
Stockholm, 1765. 9+322+4 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Innehåller graverad
vignett på titelbladet och i texten. 11 utvikbara planscher. Komplett. Pärmarnas ytskikt lätt nött,
annars är allt i mycket gott skick. KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS HANDLINGAR För År 1768. Vol. XXIX.. Lars Salvius,
Stockholm, 1768. 376+register+förteckning. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind.
Guldornerad rygg. Stänksnitt. Mycket gott skick. Innehåller 10 utvikbara planscher.(9 ark, med
plansch 9-10 på samma ark).Plansch Nr 6 är Wilckes " Försök til en Magnetisk Inclinations Charta
", och plansch Nr 8 är " Utdrag af Chartan öfwer Skaraborgs Län, i synnerhet at wisa
belägenheten af Hall och Hunneberg samt Kinne Kulle". Även inklistrade vignetter. KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS NYA HANDLINGAR TOM. IV. För År 1783.. Johan Georg
Lange, Stockholm, 1783. 336 s. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Innehåller 10 urvikbara
planscher, varav plansch Nr 1 är " Charta öfver Kongl. Svenska Amtet NEUKLOSTER, med alla
underliggande Gårdar och Byar." Innehåller sedvanliga vignetter. Bandet skadat av fukt. Inlagan
något skrynklig och delvis något fläckig. Trots allt i bra skick. KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS NYA HANDLINGAR, Tom. III. För År 1782.. Johan Georg
Lange, Stockholm, 1782. 329+register+förteckning. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind.
Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Innehåller 9 planscher, varav 7 är utvikbara.
1 utvikbar tabell och graverade vignetter. KONGL. VETENSKAPSAKADEMIENS HANDLINGAR FÖR ÅR 1848.. Norstedt och söners
förlag, 1848. 352 s. Gott skick. Inbunden i äldre klotband hos, " Nordheims Bokbinderi Tel : 1789
Landskrona." Innehåller inga plancher. KONGL. VETENSKAPSAKADEMIENS NYA HANDLINGAR. TOM. XIX. FÖR ÅR 1798.. Johan Pehr
Lindh, Stockholm, 1798. 321 sidor + register. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Mycket
gott skick. Innehåller 7 (alla) utvikbara planscher, varav en kolorerad över Gotland. Planscherna 5,6
och 7, felaktigt numrerade 7,8 och 9. Graverade vignetter. Swenska Wetenskaps Academiens Handlingar. Vol XIV ; 1753. Lars Salvius, Stockholm, 1753.
323+register. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Stänksnitt. Guldornerad rygg. Inlagan fin.
Liten ytförlust på pärmens framsida. Bandet något nött. Innehåller 8 graverade utvikbara
planscher. Graverade vinjetter. Swenska Wetenskaps Academiens Handlingar. Vol XVII ; 1756. Lars Salvius, Stockholm,
1756. 317+register. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Stänksnitt. Guldornerad rygg.
Inlagan fin. Bandet något nött. Innehåller 10 graverade utvikbara planscher. Tre planscher delvis
missfärgade. Graverade vinjetter. Swenska Wetenskaps Academiens Handlingar. Vol XXXI ; 1770. Lars Salvius, Stockholm,
1770. 345+register. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Stänksnitt. Guldornerad rygg.
Inlagan fin. Bandet något nött. Ryggens överkant något sliten. Innehåller 7 graverade utvikbara
planscher + 1. Graverade vinjetter. Ahlenius, Karl: LANDKONTURER OCH HAFSVIDDER. Skisser och studier ur geografiens
historia.. Wahlström & Widstrand, 1905. 147 s. Samtida halvfranskt band. Marmorerade
pärmar. Sparsamt illustrerad. Gott skick. Andersson, N. J.: Atlas öfver Den Skandinaviska Florans Naturliga familjer.. Zacharias
Häggströms förlag, Stockholm, 1849. 29 s. Samtida halvfranskt band. Ryggen något trasig. Bandet
slitet. Innehåller 28 planscher. Plansch 29 saknas. För- och eftersättsblad saknas Bergman, Torbern: PHYSISK BESKRIFNING ÖFVER JORD-KLOTET PÅ COSMOGRAPHISKA
SÄLLSKAPETS VÄGNAR FÖRFATTAD AF TORBERN BERGMAN. Andra Uplagan, Tilökt och
förbättrad. Förra + Senare bandet.. Johan Edman, Uppsala, 1773-1774. Andra upplagan.
18+470+536 sidor. 2 vol. Samtida skinnband. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Pärmarnas
insidor med marmorering. Band 1 med frontespis och 3 utvikbara planscher. Band 2 med
frontespis och 4 planscher. Komplett. Band 2 dock med brandskada i nedre delen av boken. Bakre
delen med planscherna svedda i nedre marginalen samt anmärkningarna i del av texten med
smärre textförlust. Inlagorna i övrigt i gott skick. Berlin, Nils Johan: Elementär-Lärobok i Oorganisk Kemi.. Gleerups, 1860. Andra upplagan.
509+2 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Bandet något
slitet. Med illustrationer i texten. Berlin, Nils Johan: Lärobok i Naturläran för Folkskolor och Folkskollärare-Seminarier. Med 60
träsnitt. Gleerups, 1858. Tredje upplagan. 180 s. Samtida halvfranskt band. Bandet slitet. Något
fuktskadad.
Euler, Leonhard: BREF TILL EN TYSK PRINSESSA, I ÅTSKILLIGA Physiska och Philosophiska
Ämnen.. Anders Zetterberg, Stockholm, 1797. Andra upplagan. 356 s. Samtida halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Färgat snitt. Marmorerade pärmar. Endast del 3 av 3. Innehåller 6 utvikbara
planscher. Bandet något nött, och inlagan delvis lätt lagerfläckad.
Garney, Johan Carl: Garney´s HANDLEDNING uti Svenska Masmästeriet, omarbetad af Carl
Johan Lidbeck. Del 1 - 2.. Fr. Cederborgh & Comp, Stockholm, 1816.. 15+256+7+571 sid.
Samtida pappband. Gott skick. Ouppsprättad. Det separata registret och atlasen saknas. Garney, Johan Carl: Garney´s HANDLEDNING uti Svenska Masmästeriet, omarbetad af Carl
Johan Lidbeck. Del 1 - 2 + Register + atlas.. Fr. Cederborgh & Comp, Stockholm, 1816.
1821.. 15+256+7+571 sid. 4 vol. Samtida pappband. Gott skick. Ouppsprättad. Inklusive det
separata registret . " Register till Garneys omarbetade Masmästeri av Franz von Schéele ".
Graverade titelblad. De tre textdelarna är osprättade. Atlasen bunden i ett halvfranskt band med
marmorerade pärmar och innehåller alla 19 planscherna. Gudhemius, Petrus: PETRI GUDHEMII UNDERSÖKNINGS-SKRIFT OM JORDBÄFNINGAR :
deras naturliga orsaker, forna wärkan, de Länder hwilka af dem mäst hemsökas, och tecknen
som dem föregå. Utgifwen på Latin i Upsala 1702; och Öfwersatt på Swenska i Stockholm 1756
med Påminnelser af C.P.E.. Lor. Ludw. Grefing, Stockholm, 1756. 20 s. Tagen ur band. Stämpel
på baksidan, "Dupl. Från Kungl. Bibl." Endast lätt nötta kanter, annars i gott skick. Hallenberg, Jonas: Quatuor MONUMENTA AENEA e terra in Suecia eruta, Tabulis aereis et
brevi commentatione illustrata ab I. HALLENBERG. Accessere nonnulla de litteratura cufica. +
Tilläggning till en år 1802 utgifven Latinsk Afhandling, kallad QUATOR MONUMENTA AENA, af J.
HALLENBERG.. Joh. A. Carlbohm, Henrik A. Nordström, Stockholm, 1802, 1816. På svenska/latin.
4+72+8 sidor. Samtida pappband. Bandet något slitet. Innehåller 4 helsides, graverade planscher
samt 3 graverade myntavbildningar, på titelbladet och i texten Hammarström, Eric: Äldre och Nyare Märkwärdigheter wid Stora Kopparberget, Samlade af
Eric Hammarström, comminister.. Pehr Ol. Axmar, Falun, 1789-1792. 272+151+176+251
s+register. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Fyra delar i två liknande, nära uniforma
band. Samma etiketter på ryggarna. En utvikbar tabell. Fyra graverade planscher, varav två
utvikbara. Graverade vinjetter. Sidan 15-16 skadad, med äldre lagning, utan textfölust. Något
lagerfläckade inlagor, annars i bra skick. Hartman, C. J.: HANDBOK I SKANDINAVIENS FLORA, INNEFATTANDE SVERIGES OCH
NORGES VEXTER, TILL OCH MED MOSSORNA; ORDNADE EFTER PROF. FRIES´SYSTEM .
Zacharias Haeggström, Stockholm, 1858. + ATLAS TILL ELEMENTARKURS I BOTANIKEN af J.
Arrhenius. Ritad af J. A. Schagerström och E. P. Fries. Graverad vid General - Stabens
Lithographiska Inrättning i Stockholm. Upsala 1859. Wahlström & C..
Haeggström/Wahlström, 1858-1859. 494+2+12 sidor. Samtida halvfranskt band. Illustrerad.
Marmorerade pärmar. Bandet något nött i kanterna. Atlasen innehåller 11 utvikbara planscher.
Sparsamt guldornerad rygg. Hartwig, Georg: LIFVET I HAFVET. Öfversättning från femte upplagan af C. J. Dahlberg.. P. G.
Berg, Stockholm, 1863. 359 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar.
Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Innehåller bl. a en utvikbar karta över havsströmmarna, och 7
planscher med djur levande i havet. Hartwig, Georg: LIFVET OCH NATUREN I HÖGA NORDEN. Senare Delen.. C.Wassmuths
Förlag, Uppsala, 1860. 4+273 sidor. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Endast del 2
av 2. har tillhört "Kihls Boksamling. Något lagerfläckad Hartwig, Georg: TROPIKVERLDEN FRAMSTÄLLD I DJUR- OCH VÄXTLIF. Öfversättning af C. J.
Dahlberg. Med 5 plancher.. P. G. Berg, Stockholm, 1862. 15+408 sidor. Samtida halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Gott skick. Insulin, Stephan: Verlds-Beskrifningens III:dje Del. Om Folkslagens SEDER OCH LYNNE. På
Cosmographiska Sällskapets åstundan. Författad af Stephan Insulin.. Lars Arv. Collin, Strängnäs,
1772. 9+438 sidor. Samtida skinnband. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade
för/eftersättsblad. Gott skick. Innehåller frontespiece. Järta, Hans: ÅMINNELSE-TAL öfwer Kongl. Vetenskaps-Academiens framlidne Ledamot. Herr
JOH. GOTTL. GAHN. Hållet inför Kongl. Vetenskaps-Academien den 8 october 1831 af dess
ledamot Hans Järta.. Norstedt och söners förlag, 1832. 51 s. Häftad.
Keyser, C. Joh.: BLAD UR NATURENS BOK. Till läsning för folket, utgifen af C.Joh.Keyser.
Första samlingen.. N.M. Lindhs Boktryckeri, Örebro, 1863. 11+227 sidor. Samtida halvfranskt
band. Rikligt illustrerad. Bandet något slitet. Endast del 1 av 2. Har tillhört "Kihls Boksamling" Kjellin, Carl Erik: Försök till en Elementar Lärobok i Astronomien, innehållande, jemte
Inledning till Läran om Globerna, en kort Underrättelse om Verldssystemet, samt Anvisning att lära
känna Stjernorna; Till Svenska Ungdomens tjenst författat...+ Förteckning på Arbeten och Skrifter,
hvilka säljas i parti med rabatt hos Förläggaren, Bokhandl. A. Wiborg.. Henr. A. Nordström,
Stockholm, 1822. 279 s. . Namnteckning. Färgat snitt. Samtida pappband med guldornerad
ryggetikett. Innehåller 3 utvikbara planscher samt 1 utvikbar tabell Lagerbring, Sven: A. N. S. DISSERTATIO GRADUALIS DE VERO ETYMO SVECIAE, Quam
consensu & suffragio Amplissimi collegii Philosophici sub PRAESIDIO Dni. SVEN BRING
Hist. Prof. Reg.& Ordin. Placidae bonorum cencurae ad diem XVII. Maji Anni MDCCXLV. L. E.
H. C. Proponit STIPENDIARIUS GRUBBIO - PIPERIANUS NICLAS RUBENIUS Scanus.. Caroli
Gustavi Berling, Londini Gothorum, 1745. In Latin. 1+22 sidor. Contemporary inscriptions. Tagen
ur band. Lagerhjelm / af Forselles / Kallstenius, P. / J.H. / G.S.: Hydrauliska Försök, anställda vid FAHLU
GRUFVA, Åren 1811 - 1815. Del 2.. Georg Scheutz, Stockholm, 1822. 352 s. Samtida pappband.
Ouppsprättad. Gott skick. Endast del 2. Osprättad. Innehåller rättelseblad och 6 utvikbara
planscher. Ryggtiteletikett. Linné, Carl von: SPECIES PLANTARUM. Tomus II. Pars II. Editio quarta, post reicharddianam
quinta adjectis vegetabilibus hucusque cognitis curante CAROLO LUDOVICO WILLDENOW.. G. N.
Nauk, Berlin, u.å.. In Latin. 835 - 1340. Contemporary half-leather binding. Gilt-Ornamented Spine.
Cover slightly rubbed. Corpus fine. Part 2:2 from the work " Species Plantarum exhibentes Plantas
Rite Cognitas... " , published in Berlin during the years 1797 - 1830. The complete work was
published in 13 parts in 6 voumes, plus index. Lucretius Carus, Titus: T.LUCRETII CARI. DE RERUM NATURA LIBRI SEX. Cum
interpretatione et notis THOMAE CREECH. Editio Nova Emendatior.. Engelharti Beniamini
Svickerti, Lipsiae, 1776. In Latin. 22+588 pages. Contemporary full-leather binding. Raised bands.
Coloured edge. Patterned endpaper. Good condition. Engraved titlepage. Cutting from first
endpaper. Mallet, Fredric: ALLMÄNN ELLER MATHEMATISK BESKRIFNING OM JORDKLOTET MED
COSMOGRAPHISKA SÄLLSKAPETS BIFALL FÖRFATTAD AF FREDRIC MALLET. Werlds
Beskrifning I. Delen.. Joh. Edman, Uppsala, 1772. 18+410 sidor. Senare helt skinnband.
Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Frontespiece och 7
utvikbara planscher. Mallet, Bergman, Insulin, Fredric, Torbern, Stephan: ALLMÄNN ELLER MATHEMATISK
BESKRIFNING OM JORDKLOTET MED COSMOGRAPHISKA SÄLLSKAPETS BIFALL FÖRFATTAD
AF FREDRIC MALLET. ( XVIII+411 sidor, Upsala 1772 ). + PHYSISK BESKRIFNING ÖFVER JORD
- KLOTET, PÅ COSMOGRAPHISKA SÄLLSKAPETS VÄGNAR FÖRFATTAD AF TORBERN
BERGMAN. FÖRRA + SENARE BANDET. ( XVIII+470+535 sidor, UPSALA 1773 - 1774 ). + Verlds -
Beskrifningens III :dje Del, Om Folkslagens SEDER OCH LYNNE. På Cosmographiska
Sällskapets åstundan. Författad Af STEPHAN INSULIN. ( 8+438 sidor, Strengnäs, 1772 ).. (utan
årtal). 4 vol. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Bandet något nött. Band I
med fem upphöjda bind, och de övriga banden med fyra bind. Band I innehåller frontespis, samt 3
av de 7 utvikbara planscherna, varav 1 där halva saknas. Band II och III är kompletta med
frontespiser och totalt 7 utvikbara planscher. Även band IV komplett med enbart frontespis. Müller von Halle, Karl: Das Buch der Pflanzenwelt. Eine Botanische Reise um die Welt.
Versuch einer kosmischen Botanik. Den gebildeten aller Stände und allen Freunden der Natur
gewidmet von Dr, Karl Müller von Halle. Zweite vermehrte und verbesserte Auflage.. Otto Spamer,
Leipzig, 1869. Second edition. In German. 14+284+368 pages. Decorated cloth binding. Gilt-
ornamented. Blind-stamped. Good condition. Rebau, H.: NATURHISTORIA FÖR SKOLAN OCH HEMMET. I, Djurriket af Gustav Jaeger.
Öfversättning och bearbetning af Anton Stuxberg. III, Mineralogi och Geologi. Öfversättning och
bearbetning af S. R. Paikull. II, Växtriket. Öfversättning och bearbetning af H. W. Arnell och A. N.
Lundström.. Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm, 1879. 741+150+158+39 sidor. Mycket gott skick.
Bunden i ett senare skinnryggband. Delarna 2 och 3, inbundna i omvänd ordning. Träsnitt i texten
och 48 färglagda planscher.
Rebau, H.: NATURHISTORIA FÖR SKOLAN OCH HEMMET. I, Djurriket af Gustav Jaeger.
Öfversättning och bearbetning af Anton Stuxberg.. Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm, 1879. 741
s. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Ryggen något sliten. Ryggen lös. Endast första
delen. Rinman / Nordwall, Swen / Erik: Afhandling rörande MECHANIQUEN med tillämpning i
synnerhet till Bruk och Bergverk. Del 1 + planscher + Del 2.. J. A. Carlbohm, Stockholm, 1794,
1800. 10+588+16+574 s. 3 vol. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Ryggen något trasig i övre kanten. Graverade titelblad i båda
delarna. Planschbilagan till del 1, inbunden i ett halvfranskt band, gott skick, utan titelblad. Alla
band med stänksnitt och marmorerade pärmar. Den stora atlasen till del 2 saknas dock. Fr.
Åkermans och Karl Ingemar Karlssons exlibris. Sandahl, Oskar Th.: OM OPIUM, SAMT ANDRA SMÄRTSTILLANDE OCH SÖMNGIFVANDE
MEDEL UR VÄXTRIKET.+ OM "FÖRKLÄDNAD" OCH ANDRA INOM DJURRUKET
FÖREKOMMANDE FORMER AF "SKYDDANDE LIKHET", efter Alfred R. Wallace + FOLKENS TRO
OM SINA DÖDA af Dr Hans Hildebrand. + OM SMITTKOPPOR OCH SKYDDSMEDLEN MOT DEM af
Dr. Alrik Törnblom. UR VÅR TIDS FORSKNING. POPULÄRA SKILDRINGAR UTGIFNA AF PROF.
AXEL KEY OCH DR. GUST. RETZIUS.. Klemmings Antiqvariat, 1873-74. 104+64+142+47 sidor.
Halvklotband. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Del 6, 7, 8 och 9
ur "Ur vår tids forskning." Innehåller utvikbar tabell. Scheutz, Georg: SVENSK ILLUSTRERAD POLYTECHNISK JOURNAL. POPULÄRA
MEDDELANDEN, HEMTADE FRÅN TECHNIKENS OCH FABRIKATIONENS OMRÅDEN,
BESKRIFNINGAR Å NYA UPPTÄCKTER OCH UPPFINNINGAR, MED TALRIKA FÖRKLARANDE
TRÄSNITT, jemte En populär kurs i Technologien, med 35 plancher i Stålstick, för Mechanici,
Ingeniörer, Slöjdikare, Fabrikanter, Handtverkare, samt för alla, som vilja göra sig bekanta med
utlandets techniska framsteg.. Philipp J. Meyer, Stockholm, 1852 - 1854. 144+200+40 sidor.
Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Något nött i kanterna. 2 delar i
ett band, + " POLYTECHNISKA NOTISER ", nummer 1 - 3, sampaginerade, 1854. Totalt 30
utvikbara planscher. Schultén, Nathanael Gerhard: Kårt underrättelse uti LÄRAN om GLOBERNA och de första
begrepp af ASTRONOMIEN, jämte anvisning at lära känna stjernorna..
Joh.Sam.Ekmanson,Stockholm, 1798. Andra upplagan. 68 s. Samtida pappersband. Ryggen
något sliten. Annars ett fint exemplar. Innehåller två utvikbara kopparstick, samt två tabeller i texten.
För- och eftersättsblad saknas. Simson, Robert: De Trenne Första Böckerne om CONISKE SECTIONERNE ; Sammanskrefne
af ROBERT SIMSON,..och Nu ifrån Latinen på Swenskan öfwersatte af FREDRIC PALMQUIST..
Johan Edman, Norrköping, 1764. 4 + 138 sidor. Innehåller 14 planscher med geometriska figurer.
Inbunden i ett modernt linneband. Större bäckfläck på sidan 1 och en något mindre på sidan 8.
Annars är allt i gott skick. Sundler, Theodor: Jorden i Physiskt, Historiskt och Politiskt hänseende betraktad eller Utförligt
Geographiskt Lexikon af Theodor Sundler. Band 1-4.. N.M. Lindhs Förlag, Örebro, 1833-1839.
1+6+940+1204+668+430+2 sidor. 3 vol. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Supplementet saknas här. Graverade
titelblad. Titelbladet saknas i del 1. Bitvis något lagerfläckade. Tardieu, Madame H.: ENCYCLOPÉDIE DE LA JEUNESSE, ou nouvel Abrégé élémentaire des
Sciences et des Arts. Par MAD. H. TARDIEU, NČE DENESLE. TOME PREMIER.. Henri Tardieu,
Paris, An X ( 1802 ). In French. 10+216 pages. Marbeled cased board binding. Marbeled edges.
Inscription on endpaper. A fine copy. Tome Premier. Including 2 maps, one of France and one
world map, or " Mappe -Monde." Owners emblem in gold on front cover, " TAXINGE-NÄSBY , K. K.
H. P." Thomson, C.G.: SKANDINAVIENS INSECTER. EN HANDBOK I ENTOMOLOGI, till Elementar -
Läroverkens tjenst. Med öfver 100 i texten tryckte figurer.. Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1862.
20+392 sidor. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Guldornerad rygg. Bandet något nött.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Delvis med anteckningar i blyerts. Thuring, Carl Wilhelm: INTERESSE-UTRÄKNING. på större och mindre Capital efter 5 och 6
Procent ifrån En Dag till och med Ett År. Författad af C.W. Thuring. Fjerde Upplagan.. N.M. Lindh,
Örebro, 1824. Fjärde upplagan. 84 s. Samtida pappband. Bandet något mörknat, lätt lagerfläckat
och med transparent fuktfläck i slutet av boken. Annars hel och i gott skick. Tissandier, Gaston: VETENSKAPLIGA TIDSFÖRDRIF eller UNDERVISNING OCH LEK. Fysik
utan apparater-Kemi utan laboratorium-Sannolikhetsräkning och matematiska spel-En
vetenskapsälskares boning-Vetenskapen i det husliga lifvet m.m.. Gotlands Allehandas Tryckeri,
Visby, 1882. 8+335 sidor. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Bandet något slitet. Sidan
55-58 och 233-236 lösa från bindningen. Wahlenberg, Göran: FLORA SVECICA ENUMERANS PLANTAS SVECIAE INDIGENAS cum
synopsi classium ordinumque, characteribus generum, differentiis specierum, synonymis
citationibusque selectis, locis regionibusque natalibus, descriptionibus habitualibus nomina
incolarum et qalitates plantarum illustrantibus. POST LINNEAUM EDITA.. Palmblad & co,
Uppsala, 1831 - 1833. Second edition. In Latin. 2 vol. Contemporary half-leather binding. Gilt-
Ornamented Spine. Coloured edge. Marbeled covers. Delarna sampaginerade, 1102 sidor.
Registret, sidorna 1103 - 1134, medbundna i del 1. Del 2 innehåller utvikbar tabell. Wåhlin, And. Magn.: BESKRIFNING på et Empyema pectoris med Fistlar och Ben-röta, efter en
30 år förut skedd krossning på Ref-benen.. Kongl tryckeriet, 1780. sidorna 188-194. Dekorerat
pappband. Gott skick.
Wright, Wilhelm von: SVENSKA FJÄRILAR, målade för greve Nils Bonde 1828-1835.. René
Coeckelberghs Editioner, 1989. 148+144+127 sidor. 3 vol. Skinnimitationsband med kassett.
Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Faksimil. Numrerad
696/4000. Med kommentar av Björn Dal. |