| Äldre Reseskildringar |
|---|
|
LAND OCH FOLK, 1873. Sällskapet för nyttiga kunskapers spridande.. Norstedt och söners
förlag, 1873. 4+380 sidor. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Guldornerad rygg. Upphöjda
bind. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Röda snitt. Namnstämpel på
försättsbladet. Innehåller kartor och planscher, varav några utvikbara. Gott skick.
UNE VISITE Ā LA CHARTREUSE Prčs de Pavie.. Imprimerie Rivolta, Milano, 1836. Second
edition. In French. 75 p. Wrappered. Good condition. Including 3 folding engravings. 12:o Vallée du Rhone. Suisse. Société Genevoise D'Edition.. Atar, Geneve, (not dated). In French.
Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Including folded map. Ahlman, Axel: KAMPEN OM NORD- OCH SYDPOLEN. Baltisk forlags populaervidenskabelige
serie.. Baltisk Forlag, 1928. På danska. 281 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Illustrerad. Något nött i kanterna. Amundsen, Roald: Genom luften till 88° nordlig bredd. Översättning av E. Brusewitz. Albert
Bonniers förlag, 1925. Originalupplaga. 297 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt.
Illustrerad. Gott skick. Andersson, Charles John: Sjön Ngami, under fyra års vandringar i sydvestra Afrika. med 16
stålgravyrer och talrika träsnittsillustrationer samt en charta.. Adolf Bonnier, Stockholm, 1856.
Originalupplaga. Översatt av Gustav Thomée. 15+503 sidor.. Samtida halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött. Enstaka fläckar inuti boken.
2 sampaginerade delar i ett band. Kartan med reva. Andrée, Salomon August: Med Örnen mot polen. Andrées polarexpedition år 1897. Utgiven på
grundval av S.A. Andrées, Nils Strindbergs och Knut Fraenkels sommaren 1930 på Vitön funna
anteckningar av Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Albert Bonniers förlag, 1930. 488
s. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Arlington, L. C.: Through the Dragon´s Eyes. Fifty years experience of a foreigner in the
Chinese Government Service. Constable & Co, London, 1934. Second edition. In English. Lvii
+ 348 pages. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the
edges. Else fine. Armin, Th.: Das alte Mexiko und die Eroberung Neuspaniens durch Ferdinand Cortez, I - ll. Otto
Spamers Jugend- und Hausbibliothek. Dritte Serie : Sibenter + Achter Band.. Otto Spamer,
Leipzig, 1865. In German. 14+377+12+428 pages. 2 vol. Decorated cloth binding. Richly
illustrated. Gilt-ornamented. Blind-stamped. Spine/backstrip slightly rubbed. Aymé, J. J.: DÉPORTATION ET NAUFRAGE DE J. J. AYMÉ , EX - LÉGISLATEUR, SUIVIS DU
TABLEAU DE VIE ET DE MORT DES DÉPORTÉS, A SON DÉPART DE LA GUYANE, AVEC
Quelogues observations sur cette Colonie et sur les Nčgres.. Maradan, Paris, ca 1800. In French.
269+tableau+11. Contemporary cased boards. Patterned edges. Gilt-Ornamented Spine. Slightly
rubbed on the edges. Bird, Robert Montgomery: Roland Forrester´s och hans syster Edithas sällsamma äfventyr
bland wildarne.. L.s Gust. Rylander, Stockholm, 1847. 226 s. Samtida halvfranskt band. Illustrerad.
Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning. Första svenska upplagan. Bandet något slitet
och med något fläckad och mörknad inlaga. Bland / Backhouse, J.O. / E.: Kina under sista Änkekejsarinnan. På grundval af offentliga
handlingar och enskilda dagböcker utarbetad af J.O. Bland och E. Backhouse. Med talrika bilder.
Bemyndigad öfversättning från engelskan af Elias Grip. Norstedt och söners förlag, 1912. X+430
sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Främre
häftesomslag medbundet. Rikligt illustrerad. Planschernas baksidor med stämplar och flik på
bakre pärmens insida från Statens Folkskoleseminarium i Stockholm. Mycket gott skick Bossi, Louis: LE COSTUME ANCIEN ET MODERNE des Scandinaves, des Suédois, des
Norvégiens et des Danois.. Milan, Ca 1820. In French. Pages 181-320. Later cased boards. A very
fine copy. Folio.18 coloured plates of 19. Plate number XLI, is missing. Green and gilt ornamented
etiquette on front cover. Brady / Pottle, Frank / Frederick A.: BOSWELL ON THE GRAND TOUR : ITALY, CORSICA AND
FRANCE 1765 - 1766.. William Heinemann LTD, Melbourne, London, Toronto, 1955. In English.
383 p. Decorated cloth binding. Good condition. No jacket. Brayley, Edward Wedlake: Londiniana; or Reminiscences of the British Metropolis: Including
Characteristic Sketches, Antiquarian, Topographical, Descriptive and Literary. In four Volumes.
Hurst, Chance and Co, London, 1829. In English. 22+304+(65-120)+20+312+18+344+20+356
pages. 4 vol. Contemporary cloth binding. Occasionally stained inside. Covers slightly worn. Joints
occasionally cracked. Richly illustrated with engraved plates, some folded, and all in good
condition Brehm, A. E.: Från Nordpolen till Eqvatorn. Populära föredrag af D:r A.E. Brehm. C.E. Fritzes
Bokförlag, 1890. 5+469 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind.
Marmorerade pärmar. Endast lätt nött, annars i mycket gott skick Brown, John: LES COURS DU NORD, OU MÉMOIRES ORIGINAUX SUR LES SOUVERAINS
DE LA SUČDE ET DU DANEMARCK, DEPUIS 1766; traduits de l'Anglais de JOHN BROWN, Par J.
COHEN.. Arthus Bertrand, Libraire, Paris, 1820. In French. 9+362+349+425 p. 3 vol. Contemporary
half-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Cover slightly rubbed on the edges. Else fine.
Including 7 engraved portraits and 2 folding plates, vues of Stockholm and the Danish Royal
castle, Christiansborg. All plates in very good condition. Bulkeley / Cummins, John / John: A VOYAGE TO THE SOUTH - SEAS, In the Years 1740 and
1741. CONTAINING A faithful NARRATIVE of the Loss of his Ma'esty´s Ship the WAGER, on a
desolate Island in the Latitude 47 south, Longitude 81 : 40 West : With the Proceedings and
Conduct of the Officers and Crew , and the Hardships they endured in the faid Island for the Space
of five Months ; their bold Attempt for Liberty, in coasting the Southern Part of the vast Region of
Patagonia ; setting our with upwards of eighty Souls in their Boats ; the Loss of the Cutter; their
Passage throgh the Streights of Magellan , an Account of their manner of Living in the Voyage on
Seals, Wild Horses, Dogs, etc... James Dalton, Kinneir and Martineau, Dublin, 1743. In English.
12+119 p. Contemporary full-leather binding. Coloured edge. Raised bands. Gilt-ornamented.
Joints occasionally cracked. Titlepage with small repair, and some small tears in the book, whitout
textloss. Binding slightly worn. Lightly dampstained. Chevalier, J. B. Le: RESA TILL PROPONTIDEN OCH SVARTA HAFVET, FÖRFATTAD AF J.B. LE
CHEVALIER, ÖFVERSATT MED ANMÄRKNINGAR OCH TILLÄGGNINGAR AF E. BERGSTEDT,
Kansli-Råd.. Carl Delén, Stockholm, 1802-1805. 16+275+6+256+329. 3 vol. Samtida halvfranskt
band. Guldornerad rygg. Bandet något nött. Inlagan fin. Innehåller utvikbara kartor och vyer (
aquatint ) i mycket bra skick. Ägarstämpel på titelbladen. Davillier, Baron Ch.: Spanien i ældre og nyere tid. P. G. Philipsens forlag, 1878. På danska.
Illustrerad av Gustave Doré. Dekorerat klotband. Bandet något slitet. Lagerfläckad. Annars ett fint
exemplar. Driou / Guirette, Alfred / M.: HISTOIRE DES VOYAGES ANCIENS ET MODERNES dans les cinq
parties du monde, relations empruntées aux navigateurs, savants, pelerins, marchands et
explorateurs de toutes les nations. Depuis le Xe siecle avant J.C. jusqu'au XIXe de l'ere
chretienne.. Fonteney et Peltier, Paris, (not dated). In French. 16+463 pages. Contemporary cloth
binding. Blind-stamped. Gilt-edged. Gilt-Ornamented Spine. Good condition. Illustrated with
plansches.
Elgström, Ossian: MODERNA ESKIMÅER. Skildringar från en resa i västgrönland sommaren
1915.. Albert Bonniers förlag, 1916. 434 s. Privatbundet halvklotband. Marmorerade pärmar.
Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Sidan 17-18, felbunden längre bak i boken.
Innehåller utvikbar karta. Elgström, Ossian: Moderna Eskimåer. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren
1915. Albert Bonniers förlag, 1916. 433 s. Förlagets dekorerade klotband. Rikligt illustrerad.
Bokens pärmar lätt fläckade, annars i gott skick Fath, Georges: LES CATARACTES DE L'OBI. Voyage dans les steppes Siberiennes.. E.Plon,
Paris, 1882. In French. 314 p. Gilt-ornamented cloth binding. Richly illustrated. Gilt-edged. Slightly
rubbed on the edges. Flammarion, Camille: Resor i Luftballong.. Looström & Komp:s Förlag, Stockholm, 1890.
245 s. Häftad. Något slitet exemplar med sned, lagad rygg och fläckad framsida. Inlagan i gott
skick. Samtida namnteckning på främre omslaget. Fries, Th. M: GRÖNLAND. DESS NATUR OCH INNEVÅNARE. EFTER ÄLDRE OCH NYARE
FÖRFATTARES SKILDRINGAR SAMT EGEN ERFARENHET TECKNADE AF TH. M. FRIES.. Esaias
Edquist, Uppsala, 1872. 176 s. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt.
Två planscher saknas. Innehåller 9 planscher, varav 2 ( ursprungligen 4 ) i färg, samt 4 träsnitt i
texten. Skurna av grönländska konstnärer. Bandet något nött. Funch, Elsbeth: RESKAMRATER.. Wahlström & Widstrand, 1928. 275 s. Vackert
halvfranskt band. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Främre häftesomslag
medbundet. Illustrerad med bla karta. Mycket gott skick. Gérard, Jules: LEJONJAGTEN i Afrika. Försedd med gravyrer af Gustave Doré m. fl. och ett
porträtt af Jules Gérard.. F.C. Askerbergs Förlag, Stockholm, 1874. 218 s. Rikligt illustrerad.
Guldornerad rygg. Rikligt illustrerad. Samtida dekorerat klotryggsband med något blekt rygg.
Gregersen, Aage: L'ISLANDE SON STATUT A TRAVERS LES AGES.. Librairie du Recueil Sirey,
Paris, 1937. In French. 462 p. Half -leather binding. Dedication, hand-written. Raised bands. Gilt-
Ornamented Spine. Good condition. Hedin, Sven: Asien. Tusen mil på okända vägar I-II. Albert Bonniers förlag, 1903. Dekorerat
klotband. Ryggen något sliten. Gott skick. Hedin, Sven: Bagdad, Babylon, Ninive Med 354 bilder sanmt 5 kartor. Albert Bonniers förlag,
1917. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något bucklig. Annars ett fint exemplar. Hedin, Sven: BAGDAD, BABYLON, NINIVE. Med 354 bilder sanmt 5 kartor. Albert Bonniers
förlag, 1917. 806 s. Förlagets dekorerade klotband. Rikligt illustrerad. Hedin, Sven: En färd genom Asien 1893-97. Albert Bonniers förlag, 1898. 2 vol. Dekorerat
originalklotband. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Hedin, Sven: ERÖVRINGSTÅG I TIBET.. Albert Bonniers förlag, 1934. 437 s. Vackert halvfranskt
privatband. Fotoillustrerad. Upphöjda bind. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket
fint exemplar. Hedin, Sven: FRÅN FRONTEN I VÄSTER. SEPTEMBER - NOVEMBER 1914.. Albert Bonniers
förlag, 1915. 801 s. Samtida klotband. Rikligt illustrerad. Hedin, Sven: Från Peking till Moskva. Albert Bonniers förlag, 1924. 380 s. Klotband. Främre
häftesomslag medbundet. Gott skick. Utvikbara kartor/planscher. Illustrerad. Hedin, Sven: Från pol till pol I-II. Albert Bonniers förlag, 1911. 476+600. 2 vol. Originalupplagan.
Första till tionde tusendet. Inbunden i en mycket ovanlig bandvariant i jugendstil. Mörkgrönt klot
med pärmdekor i rött och guld. Bandet något nött i kanterna. Del 2 lite skadad i ryggens övre del.
Inre falsarna delvis något spruckna. För övrigt ett fint exemplar. Hedin, Sven: Från pol till pol.. Albert Bonniers förlag, 1911. Originalupplaga. 476+600+12s.
Dekorerat originalklotband. Illustrerad. Gott skick. Något nött i kanterna. Namteckning i blyerts på
försättsbladet Hedin, Sven: Gobiöknens gåtor. Albert Bonniers förlag, 1931. Andra upplagan. 354 s. Förlagets
dekorerade klotband. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Ryggen blekt. Innehåller
utvikbar karta Hedin, Sven: Jehol kejsarstaden. Lars Hökerbergs bokförlag, 1931. Halvfranskt band. Bandet
slitet. I övrigt ett fräscht exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Namnteckning på
försättsbladet. Hedin, Sven: KRIGET MOT RYSSLAND. MINNEN FRÅN FRONTEN I ÖSTER MARS - AUGUSTI
1915.. Albert Bonniers förlag, 1915. 964 s. Samtida klotband. Rikligt illustrerad. Hedin, Sven: Mina hundar i Asien. Albert Bonniers förlag, 1952. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Ryggen lös. Hedin, Sven: Öfver land till Indien. Genom Persien, Seistan och Belutjistan.. Albert Bonniers
förlag, 1910. Originalupplaga. 564+553. 2 vol. Guldornamenterat halvfranskt band. Illustrerad.
Utvikbara kartor/planscher. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Ryggen blekt. Hedin, Sven: RESARE - BENGT. EN LEVNADSTECKNING.. Albert Bonniers förlag, 1921. 544 s.
Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad. Gott skick. Hedin, Sven: SCOUTLIV I TIBET. Med 66 bilder och karta.. Albert Bonniers förlag, 1913. 370 s.
Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Marmorerat snitt. Gott skick. Hedin, Sven: TSANGPO LAMAS VALLFÄRD. NOMADERNA.. Albert Bonniers förlag, 1922. 382 s.
Klotband. Gott skick. Hedin, Sven: Tsangpo Lamas vallfärd. Pilgrimerna. Albert Bonniers förlag, 1920. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Hedin, Sven: Tsangpo Lamas vallfärd. Pilgrimerna. Albert Bonniers förlag, 1920. Häftad.
Ryggen lös. Häftesomslaget något slitet. Hellwald, Friedrich von: I HÖGA NORDEN, eller NORDPOLFORSKNINGARNA från ÄLDSTA
TILL NÄRVARANDE TIDER af Friedrich von Hellwald. Fri öfversättning af Fil. D:R C. R. Sundström..
P. Palmquists Aktiebolag, Stockholm, 1881. 770 s. Senare klotband. Illustrerad. Lagning på
titelbladet och sid 647/648. Innehåller samtliga planscher, samt träsnitt och en karta. Bandet
något nött, och lätt bruten vid uppslaget sidorna 32 - 33. Hesse-Wartegg, Ernst von: NORD-AMERIKA I VÅRA DAGAR.I-II. Med tillägg :
VERLDSUTSTÄLLNINGEN I CHICAGO 1893.. Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1893. Andra
upplagan. 564+448 sidor. Guldornamenterat klotband. Guldornerad. Rikligt illustrerad. 2 delar i ett
band. Något lös i främre, inre fogen. Annars i mycket gott skick. Klencke, Herman: ALEXANDER von HUMBOLDTS LIF OCH RESOR. En biografisk
minnesvård.. C.E. Gernadts Boktryckeri, Stockholm, 1879. 6+432 sidor. Dekorerat klotband.
Guldornerad. Blindpressad. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Lamartine, Alphonse de: Minnen från en Resa i Orienten. Första delen.. Ludv. Öbergs Förlag,
Stockholm, 1837. 324 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar.
Färgat snitt. Bandet något slitet. Innehåller porträttfrontespis. Endast del 1. Sidorna 203-206,
nästan loss från bind. Lancaster, Osbert: Klassiskt Landskap. Med figurer. Natur och kultur, 1948. 206 s. Vackert
halvfranskt band. Guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Rikligt illustrerad. Ryggen blekt,
annaars i mycket gott skick
Lilliehöök, John: TVENNE ÅR BLAND ZOUAVERNE. Minnen och anteckningar från fälttåget uti
Italien och expeditioner uti Afrika åren 1859 och 1860. Med plancher och kartor.. Albert Bonniers
förlag, 1861. 338 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Guldornerad. Blindpressad. Gott skick.
Innehåller bl.a utvikbara kartor. Lilliehöök, John: TVENNE ÅR BLAND ZOUAVERNE. Minnen och anteckningar från fälttåget uti
Italien och expeditioner uti Afrika åren 1859 och 1860. Med plancher och kartor.. Albert Bonniers
förlag, 1861. 338 s. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Inlagan något lagerfläckad och
ryggen något sprucken i bakre fogen. Innehåller bl.a utvikbara kartor. Lilliehöök, John: TVENNE ÅR BLAND ZOUAVERNE. Minnen och anteckningar från fälttåget uti
Italien och expeditioner uti Afrika åren 1859 och 1860. Med plancher och kartor.. Albert Bonniers
förlag, 1861. 338 s. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Färgat snitt. Gott skick. Dekorerad
rygg. Innehåller bl.a utvikbara kartor. Livingstone, David: En Missionärs Resor och Forskningar i Syd-Afrika Öfversättning från
Engelska originalupplagan. Med två kartor, talrika i texten intryckta träsnitt, samt vyer i tontryck. E.T.
Bergegren, Stockholm, 1860. Andra upplagan. 383+353 sidor. Guldornamenterat klotband. Rikligt
illustrerad. Blindpressad. Sprickor i fogarna. Förra Delen + Sednare Delen i en volym. Mindre lös
bit på sidan 17 Loskiel, Georg Hinrich: Georg Hinrich Loskiels Historiske Beskrifning, Öfwer Evangeliska
Brödernes Missions - Arbete Ibland Indianerne uti Norra America. Utgifwen i Barby 1789. Vol I..
Joh. Christ. Holmberg, Stockholm, 1792. 20+227 s. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind.
Guldornerad rygg. Stänksnitt. Bandet något nött. Endast del 1 av 2. Lucas, E.V.: A Wanderer in Florence.. Methusen & Co, London, 1920. Seventh edition. In
English. 11+391+8 pages. Clothbinding. Richly illustrated. Covers slightly worn. "With sixteen
illustrations in colour by Harry Morley and thirty-eight photographs from paintings and sculpture" Lumholtz, Carl: Bland menniskoätare. Fyra års resa i Australien. Svensk upplaga. Norstedt och
söners förlag, 1889. XVI+494 sidor. Förlagets dekorerade klotband. Guldornerad. Blindpressad.
Bandet något nött i kanterna. Rikligt illustrerad, delvis i färg, med bl.a kartor Lumholtz, Carl: Bland menniskoätare. Fyra års resa i Australien. Svensk upplaga. Norstedt och
söners förlag, 1889. XVI+494 sidor. Halvklotband. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade
pärmar. Marmorerat snitt. Rikligt illustrerad, delvis i färg, med bl.a kartor Mounteney-Jephson, A.J.: Emin Pascha och de upproriske i Sudan. Supplement till Stanley, i
det mörkaste Afrika. Häfte 1-10. Norstedt och söners förlag, 1891. 441 s. 9 vol. Häftad. Illustrerad.
Något nött i kanterna. 10 delar i 9 sampaginerade häften. Innehåller utvikbar karta i färg och
utvikbar kopia av ett brev Nansen, Fridtjof: Fram öfver Polarhafvet. Den Norska polarfärden 1893-96. Albert Bonniers
förlag, 1897. 539+570 sidor. 2 vol. Förlagets dekorerade klotband. Guldornerad. Blindpressad.
Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad med bl.a 2 utvikbara kartor Nansen, Fridtjof: Frilufts-liv. Blade av dagboken. Jacob Dybwads forlag, 1923. På norska. 233
s. Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något sliten. Smärre anteckningar. Nicander, Karl August: MINNEN FRÅN SÖDERN. Efter en resa i Danmark, Tyskland, Schweitz
och Italien.. N.M. Lindh, Örebro, 1862-1863. 11+287+9+385 sidor. Samtida klotband. Guldornerad
rygg. 2 delar i ett band. Innehåller 2 frontespiser. Bandet med lätt nötta kanter, annars i gott
skick. Niemann, Aug: Pieter Maritz. En skildring af zulu- och boerkrigen åren 1879-1881 samt af
doktor Jamesons infall i Transvaal 1896. Wilhelm Billes Bokförlags AB, Stockholm, 1899. 486+2
sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Illustrerad. Gott skick. Nordenskiöld, A.E.: DEN ANDRA DICKSONSKA EXPEDITIONEN TILL GRÖNLAND. Dess inre
isöken och dess ostkust, utförd år 1883 under befäl af A.E. Nordenskiöld.. F&G Beijers
Förlag, Stockholm, 1885. 12+546 sidor. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Guldornerad.
Blindpressad. Bandet något slitet.
Nordenskjöld, Otto: FRÅN ELDSLANDET. SKILDRINGAR FRÅN DEN SVENSKA
EXPEDITIONEN TILL MAGELLANSLÄNDERNA 1895 - 97. SAMLADE AF OTTO NORDENSKJÖLD..
Norstedt och söners förlag, 1898. 254 s. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Rikligt
illustrerad. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Norie, John William: THE NEW SEAMANs GUIDE AND COASTERs COMPANION:
CONTAINING, IN PART I. Complete SAILING DIRECTIONS for Ships, both Ontward and Homeward
bound, through the RIVER THAMES and all its ENTRANCES; the BRITISH and BRISTOL
CHANNELS, on both Coasts, including all the HARBOURS, the COAST of WALES; WEST COAST
of ENGLAND to LIVERPOOL; the SOUTH COAST of IRELAND; and the Islands of SCILLY,
GUERNSEY, JERSEY, ALDERNAY, &c. PART II. For the NAVIGATION of St. GEORGEs and the
NORTH CHANNELS; comprising the EAST, NORTH, and WEST COASTS of IRELAND,
fromCARNSORE POINT to LOOP-HEAD; and the WEST COASTS of ENGLAND and SCOTLAND,
from FORMBY POINT to CAPE WRATH, with the HEBRIDES or LEWIS ISLANDS. PART III. For the
NORTHERN NAVIGATION ; comprising the EAST COAST of GREAT BRITAIN with the ORKNEY and
SHETLAND ISLES; the COASTS of FLANDERS, HOLLAND; and GERMANY; the NORTH SEA ,
CATTEGAT, SOUND, BALTIC, GULF of FINLAND, and NORTHERN NAVIGATION to the WHITE
SEA. PART IV. A new and accurante TABLE of MAGNETIC BEARINGS, or COURSES, and
DISTANCES, rom Place to Place, for the different COASTS of GREAT BRITAIN and IRELAND,
FRANCE, FLANDERS, HOLLAND, &c. to the NORTH CAPE and WHITE SEA, including the
CATTEGAT, BALTIC, and GULF of FINLAND, with the VARIATIONS of the NEEDLE. TO WHICH ARE
SUBJOINED, Copious TABLES of LATITUDES and LONGITUDES, from the best and latest
Observations; improved and corrected TIDE - TABLES; the Methods of finding the MOONs AGE, the
Day of NEW MOON, the Time of HIGH - WATER, and the LATITUDE by Meridional Observation.
ALSO NEW TABLES OF THE SUN'S DECLINATION, FROM 1820 TO 1835. Improved from the
original Work of Mr JOHN CHANDLER, late of Oxford, Pilot; Mr MURDO DOWNIE, Master in the
Royal Navy; Mr George Eunson, of Orkney, Pilot; Mr Murdoch McKenzie; Mr J. Diston, Pilot; and
many other experienced Masters and Pilots. Augmented by many important Observations from the
Surveys of ADMIRAL KNIGHT; of Mr. T. FOTHERINGHAME, Mr. T. STOKES, and other Masters, of
the Royal Navy. Including likewise, all ALTERATIONS made by Order of the different
CORPORATIONS of TRINITY - HOUSE, &c. to the present Time. THE NINETEENTH EDITION,
NEWLY ARRANGED AND CONSIDERABLY IMPROVED BY J. W. NORIE, HYDROGRAPHER,
&c. London ; PRINTED, FOR J. W. NORIE & CO. CHART - SELLERS TO THE
ADMIRALTY AND HON. EAST INDIA COMPANY, AT THEIR NAVIGATION WAREHOUSE AND NAVAL
ACADEMY, 157, LEADENHALL - STREET. By G. Hazard, 50, Beech Street, Barbican.....Price,
bound in cloth, 6s. or neatly bound in leather, 6s.6d.. 1821. 19th edition. In English. 414 p.
Linenbinding. Cover slightly rubbed. Joints occasionally cracked. Corpus fine. Engraved
frontespiece, containing lighthouses. Some woodcuts in the text. Ödmann, Samuel: Sicilien och Maltha, BREF af herrar BRYDONE och von BORCH, Öfwersatte
med Tilläggningar utur SVINBURNE, RIEDESEL, med flera, af SAMUEL ÖDMANN, Twänne Delar..
Kongl. Ordens Tryckeriet, Stockholm, 1791. 344 s+ register. Senare pappband. Namnteckning. 2
delar i ett band. Sid 175-176 lös. Genomgående lätt fläckig inlaga. Innehåller graverade
vinjetter. Ohrwalder / Pascha, Pater J. / Slatin: ELD OCH SVÄRD I SUDAN, eller skräckväldet under
Mahdin och Kalifen Abdullahi efter Pater J. Ohrwalders och Slatin Paschas arbeten, under ledning
af Prof A. G. Nathorst. Öfversatt och sammanfattad af C. F.. Wilhelm Billes Bokförlags Aktiebolag,
Stockholm, 1896. 584 s. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Illustrerad. Upphöjda bind.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Ryggen guldornerad. Något sprucken fog i ryggens nedre
del. Poiret, Jean Louis Marie: Herr POIRETS BREF Om Numidien. I Sammandrag.. Kongl. Ordens -
Tryckeriet, Stockholm, 1792. 6+215 sidor + register. Samtida halvfranskt band. Marmorerade
pärmar. Guldornerad rygg. Bandet något nött. Lätt lagerfläckad. Liten skada på eftersättsbladet.
Översättning och förord av Samuel Ödmann. Porter, Robert Ker: TRAVELLING SKETCHES IN RUSSIA AND SWEDEN during the years 1805,
1806, 1807, 1808. The second edition. In two volumes. VOL II.. John Stockdale, London, 1813.
Second edition. In English. 296 p. Later half-leather binding. Raised bands. Marbeled covers.
Rebound. Including 12 colored plates, one folding. 1 portrait of Gustav Vasa. Title page, page 59
and 177 with repairings. No text loose. Page 81-88 with small tear in inner magin. Else fine.
Rosen, Eric von: Bland indianer. Albert Bonniers förlag, 1921. Halvfranskt band. Guldornerad
rygg. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Pärmarna endast lätt nötta, annars i mycket gott
skick. Ruders, C.I: Portugisisk resa. Carl Delén,Sthlm, 1805. 309 s. Samtida halvfranskt band. Något
fuktskadad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Schubert, Friedrich Wilhelm von: Reise durch Schweden, Norwegen, Lappland, Finnland und
Ingermannland, in den Jahren 1817, 1818 und 1820......Erster Band. Reise durch das südliche
und östliche Schweden, oder durch schonen, blekingen, småland, ostgothland und
södermannland, nach Stockholm und Upsala, im jahre 1817.. J. Hinrichssche Buchhandlung,
Leipzig, 1823. First edition. In German. 16+392 s. Contemporary marbeled boards. Inscription on
titlepage. Marbeled covers. Cover slightly rubbed. Vol I of III. Including frontespiece. Map missing.
Corpus partly spotted. Schweiger-Lerchenfeld, A. von: ORIENTEN. Öfversättning af D:r C.R. Sundström. Med mer än
200 illustrationer.. Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1883. 996 s. Guldornamenterat klotband.
Guldornerad. Rikligt illustrerad. Ryggen lätt nött i över- och undetkant, annars i mycket gott
skick. Shackleton, Ernest H.: ANTARKTIS HJÄRTA, I - II. BERÄTTELSEN OM DEN ENGELSKA
SYDPOLSEXPEDITIONEN 1907 - 1909.. Norstedt och söners förlag, 1910. XLII+331+408 sidor. 2
vol. Guldornamenterat klotband. Rikligt illustrerad. Innehåller 3 kartor och 1 panorama som bilaga
i ficka. Skottsberg, Carl: Till Robinson-ön och världens ände. Med 20 planscher, 102 textfigurer och 3
kartor. Albert Bonniers förlag, 1918. 210 s. Förlagets dekorerade klotband. Rikligt illustrerad.
Bokens främre pärm delvis något mörknad, annars i gott skick
Stanley, Henry M.: GENOM DE SVARTES VERLDSDEL eller Nilens källor; kring de stora
sjöarne och utför Livingstone-floden till Atlantiska hafvet. Med illustrationer och kartor.. Albert
Bonniers förlag, 1878. 408+384 sidor. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Blindpressad. Bandet
något slitet. Innehåller bl.a frontespicer och utvikbara kartor. Stanley, Henry M.: HURU JAG FANN LIVINGSTONE. Resor, Äfventyr och Upptäckter i
Centralafrika, jemte fyra månaders sammanvaro med Dr Livingstone.. Albert Bonniers förlag,
1889. Andra upplagan. 8+440 sidor. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Illustrerad. "Svensk
bearbetning af C.A.Swahn." Bandet med endast lätt nötta kanter. Stanley, Henry M.: I det mörkaste Afrika I-II. Emin Paschas uppsökande, befrielse och återtåg..
Norstedt och söners förlag, 1890. XIV+559+XIV+550 sidor. 2 vol. Förlagets dekorerade klotband.
Guldornerad. Illustrerad. Ryggen något blekt. Innehåller 3 utvikabara, kolorerade kartor Stanley, Henry M.: KONGO. Den nya fristaten i de svartes verldsdel. En skildring af
forskningsfärder och koloniseringsarbete. Med 122 illustrationer och flera kartor.. Albert Bonniers
förlag, 1885. 12+404+368 sidor. 2 vol. Dekorerat klotband. Guldornerad. Blindpressad. Ryggen
blekt. Innehåller bl.a frontespicer och utvikbara kartor. Stilling, H.C.: REISE I AEGYPTEN. Med 20 afbildninger, tegnede efter Naturen af Forfatteren,
raderede og chemityperede af Magnus Petersen, samt Titelblad i Farvetryk.. C.A. Reitzels Forlag,
Kjöbenhavn, 1869. På danska. 259 s. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
Rikligt illustrerad. Marmorerat snitt. Främre häftesomslaget medbundet. Ett par ark till hälften lösa
från bindningen. Annars ett fint exemplar. Stuxberg, Anton: I FJERRAN ÖSTERN. Reseskildringar från Indien, Kina, Japan, Tibet och
Birma. Med 197 illustrationer och en karta.. Albert Bonniers förlag, 1885. 646 s. Dekorerat
klotband. Guldornerad. Blindpressad. Mycket fint exemplar. Namnteckning urriven från
försättsbladet.
Venedey, J.: ENGELSKA OSTINDIEN. Hindustans natur, folk, historia och seder. + Nyheter från
alla Verldsdelar.. J.L. Brudins Förlag, Stockholm, 1858. 317+79 sidor. Samtida halvfranskt band.
Illustrerad. Bandet något nött. Verne, Jules: Le Tour Du Monde en Quatre-Vingts Jours par Jules Verne. Les Voyages
Extraordinaires couronnés par l´académie.. J. Hetzel et Cie, Paris, (not dated). In French. 217+3
pages. Gilt-ornamented cloth binding. Richly illustrated. Gilt-edged. Spine/backstrip slightly torn at
the edges. Corpus fine. Waldenström, P. (utg): Nya Färder i Amerikas Förenta Stater. Reseskildringar med 190
illustrationer.. Aktiebolaget Normans Förlag, Stockholm, 1902. 540 s. Dekorerat klotband. Rikligt
illustrerad. Bandet slitet. För- och eftersättsblad saknas Woillez, Natalie ( Madame ): VIES ET AVENTURES DES VOYAGEURS, EXTRAITES DES
RELATIONS LES PLUS CURIEUSES, ET FAISANT AU Nouveau Voyageur de la Jeunesse dans
les cinq parties du monde. PAR Mme WOILLEZ.. J. Langlumé et Peltier, Libraires, Paris, 1832. In
French. 390 p. Contemporary half-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled covers.
Marbeled endpapers. Engraved titlepage. Frontespiece and 2 full - side engravings. Exlibris with
text : " Bibliotheqe J. T. G. CHAMONIN. A Dunkerque. " Foot of titlepage cut out. Page 1 and 205 -
208 with tears. Zimmermann, E. A. W. von: JORDEN och DESS INVÅNARE ; Historisk Tafla af det Adertonde
Århundradets Upptäckter om fremmande Folkslag och Länder ; af E. A. W. von Zimmermann.
Sjunde Delen ; BRASILIEN, CHILE och PATAGONIEN.. Zacharias Haeggström, Stockholm, 1820.
310 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Innehåller
3 utvikbara planscher i gott skick. Bandet något nött, med ytspricka i främre fogen. |