| Äldre Stockholmiana |
|---|
|
Deutsches Stockholmisches Gesang Buch, Darinnen die besten Lieder aus dem bisherigen
alten und neuen Buch zusammen gedruckt, und die Nummern uber den Liedern nach dem
letztern behalten sind, samt Einem Anhang Einiger erbaulichen Lieder, Wie auch den
gewöhnlichen Sonn-Festtag und Passions-Texten, der Geschichte von der Zerstörung jerusalems
und einem Kurtsen Sebet-Buch, zum nutzen der hiesigen Deutschen Versamlung.. Lorenz Ludvig
Grefing, Stockholm, 1757. Second edition. In German. 10+624+210+Register. Contemporary full-
leather binding. Raised bands. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled endpapers. Marbeled edges.
Titlepage printed in red and black. Binding worn on spine, but corpus very fine. FRÅN KONSTHALLEN. AFBILDNINGAR AF 120 KONSTVERK FRÅN 1897 ÅRS
INTERNATIONELLA KONSTUTSTÄLLNING I STOCKHOLM. Jämte biografiska notiser om de i
arbetet företrädda konstnärerna.. Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm, 1897. 120 s.
Samtida klotband. Exlibris. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Liggande format. MINNE FRÅN UTSTÄLLNINGEN I STOCKHOLM 1897. Ser 1.. Axel Lindahls fotografiaffär,
Stockholm, 1897. Samtida klotband. Guldornerad. Bandet något nött i kanterna. Endast serie 1 av
2. Innehåller 45 planschblad. STOCKHOLM OCH DESS OMGIFNINGAR. Med tio fina stålstick.. P.A.Huldbergs Bokhandel,
Stockholm, 1853. 78 sidor + 10 planscher. Klotband. Blindpressad. Inre falsen sprucken. Inlagan
lagerfläckad. Den utvikbara kartad urriven, skadad med reva men bifogad och komplett.
Grundel, Adolph Johan: DE STOCKHOLMIA URBE SVIO-GOTHORUM PRINCIPE,
DISSERTATIO ACADEMICA ; Cujus PARTEM PRIOREM, DIVINA ADSPIRANTE GRATIA,
Consentiente et Approbante Ampliss. Facult. Philosophica in Regia Acad. Upsaliensi, Sub
PRAESIDIO Amplissimi atque Celeberrimi VIRI DOMINI LAURENTII ARRHENII, HISTOR.
PROFESS. REG. & ORD. Publico Candidorum examini modeste submittit ALUMNUS
STIEGLERIANUS, ADOLPHUS JOHANNES GRUNDEL, STOCKHOLMIENSIS. In Auditorio
Gustaviano Majori d. V. Septembris Anni MDCCXXIV.. Werner, Uppsala, 1724 - 1726. In Latin.
12+70+2 sidor. Wrappered. Contemporary inscriptions. Slightly rubbed on the edges. Tagen ur
band. Sista bladet, bilagan, lagad. Rolig handskriven charade på sidan 12, daterad 1791. Nordensvan, Georg: MÄLARDROTTNINGEN. EN SKILDRING I ORD OCH BILD AF SVERIGES
HUFVUDSTAD OCH DESS OMGIFNINGAR.. Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1896. Samtida
halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt.
Inlagan med några sidor lagade. Radloff, Fredric Vilhelm: Beskrifning öfver norra delen af Stockholms län.. J.F. Edman,
Uppsala, 1804-1805. 248 s. Pappband med kassett. Namnteckning. Anteckningar. Bandet mycket
slitet. Endast del ett, av två. Titelblad saknas. Rosenstein, Carl von: Enligt Kongl. Maj.ts Höga Beslut, öppnas Stockholms Gymnasium den
4:de innevarande October; hvilket alla dem bland Hufvudstadens Innevånare, som nitälska för
Vetenskaper, och för den Allmänna Uppfostrans framgång, tillkännagifves på Directionens öfver
Hufvudstadens Läroverk vägnar, af Carl von Rosenstein, utnämd Erke-Biskop.. Henrik And.
Nordström, Stockholm, 1821. 1+12 sidor. Häftad folio utan omslag. Nött i kanterna och kraftigt
vikmärke över mitten, med smärre textförlust på titelsidan. Rosenstein, Carl von: Tal vid invigningen af Ulricae Eleonorae Kyrkas Nya Altare, den 30 Mars
1823, hållet af Carl von Rosenstein, Erke-Biskop. Samuel Rumstedt, Stockholm, 1823. 8 s.
Samtida pappband. Samtida något skevt pappband, i rött och guld. Ryggen något sprucken. Rothlieb, Carl Fredric: BESKRIFNING öfver KONGL. RIDDARHOLMSKYRKAN.. J.P Lindhs
änka, Stockholm, 1822. 311 s. Samtida halvfranskt band. Namnteckning. Ryggen något trasig.
Marmorerade pärmar. Innehåller tre planscher. Rygg och titeletikett, blygsamt guldornerade. Sid
273 äldre lagning i merginalen. Inlagan med enstaka fläckar. Rüdling, Johann Georg: Det I Flor stående STOCKHOLM, Eller Korteligen författad Beskrifning
Öfwer den nu för tiden widt berömda Kongl. Swenska Residence Hufwud- och Handels-Staden
STOCKHOLM, Allt ifrån dess Begynnelse in til närwarande Tid / Utur åtskilliga Trowärdiga
Historiska Böcker och gamla Monumenter, med Flit och mycken Möda sammandragen / samt
Dem, som Älskare äro af Historier och Antiquiteter, til tienst Utgifwen af .... Joh. Laur. Horrn,
Stockholm, 1731. 366 + register. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg.
Bandet något nött. Del 1-3 inbundna i ett 1800-tals band. Titelblad tryckt i rött och svart. Graverade
vinjetter. Nedre högra hörnet på titelbladet, samt första sidan på företalet, med äldre lagningar.
Smärre textförlust på titelbladet. För- och eftersättsblad saknas. Smärre fuktfläckar på
registersidorna i slutet av boken. Nummeretikett på insidan av bakre pärmen. Uggla, Gustaf G:son: OLYMPISKA SPELEN I STOCKHOLM 1912. En fullständig beskrifning i
ord och bild af den femte olympiaden, de antika olympiska spelen och deras efterbildningar..
Svenska Bokförlaget, Stockholm, 1912. 6+725 sidor. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Boken
lätt fuktskadad i nederkant. |