| Äldre Svensk topografi |
|---|
|
Aminson, H.: BIDRAG TILL SÖDERMANLANDS ÄLDRE KULTURHISTORIA, I-IV. På uppdrag af
Södermanlands Fornminnesförening.. Central-Tryckeriet, Stockholm, 1877-83.
10+118+3+116+3+120+3+116 sidor. Klotband. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott
skick. 4 delar i ett band. Innehåller planscher och noter till folkvisor. Bagge, Johan Fredric: Beskrifning om upstaden Örebro. Kongl tryckeriet, 1785.
Originalupplaga. Illustrerad av Acrel. 12+132 sidor + 132-324+2 sidor. Samtida halvfranskt band.
Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Bandet något slitet. Några sidor med lagningar och enstaka
mindre fläckar annars är inlagan i gott skick. Bergman, C. J.: VISBY. Korta anteckningar om stadens totpografi, historia, statistik,
fornlemningar och nejder.. Gotlands Allehandas Tryckeri, Visby, 1892. 72 s. Häftad. Ouppsprättad.
Björklund, Anders: Beskrifning öfver Kongl. Lust-Slotten DROTTNINGHOLM och CHINA. Af
Anders Björklund. Johan Christ. Holmberg, Stockholm, 1796. 9+154 sidor. Samtida pappband.
Titelbladet med graverad vignett föreställande Drottningholms slott. Inlagan bitvis något mörknad
och med samtida anteckningar i början och slutet. Något nötta kanter, annars i gott skick Brag, Eva: I DALARNE. Skildringar och studier.. Philip Lindstedts Förlag, Lund, 1877. 189 s.
Samtida pappersband. Bandet med enast lätt nötta kanter, annars i mycket gott skick. Brusewitz, G.: ELFSYSSEL ( SÖDRA BOHUS - LÄN ) HISTORISKA MINNEN, samlade ur så väl
äldre som nyare verk och urkunder. Med afbildningar af de märkvärdigaste fornlemningar,
historiska ställen, m. m.. Anders Lindgren, Göteborg, 1864. Originalupplaga. 332 s. Samtida
halvfranskt band. Guldornerad rygg. Rikligt illustrerad. Bandet något nött. Inlagan fin.
Försättsbladet saknas, annars är inlagan i fint skick. Djurberg, Daniel: Geografiskt Lexicon. Nils Magnus Lindh, Örebro, 1811-1813. 404+586 s. 2
vol. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Samtida bokmärken/pressade
växter. Bandet något nött. Falkman, Ludvig B.: Upplysningar om Kronans, Kyrkornas och Presterskapets inkomster af
andeligt gods uti Skåne, Halland och Blekinge från äldre tider till år 1660 ; På Kongl. Maj:ts Nådiga
Befallning författade och utgifne af Ludvig B. Falkman.. Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1848. 327 +
343 sidor. 2 vol. Samtida pappersband. Bandet slitet. Fernow, Erik: Beskrifning öfwer Wärmeland, afdeld i sex tidehwarf, twenne under
hedendomen, och lika många under påfwedömet och lutherska tiden;jämte en kort inledning.....
Immanuel Smitt, Göteborg, 1773-74. 371 s. Pappband. Friis, J.A.: LAJLA. Skildringar från Finmarken.. Albert Bonniers förlag, 1882. 251 s. Samtida
klotband. Guldornerad. Blindpressad. Bandet något nött i kanterna. Innehåller porträttfrontespis
och illustrerat titelblad. Genberg, Carl Jonas: DISSERTATIO ACADEMICA, DE MEDELPADIA ANTIQUA ET HODIERNA ;
Quam Ex Suffragio Ampl. facult. Phil. in Reg. Illustri Academia Upsaliensi, PRAESIDE VIRO
CELEBERRIMO MAG. MATTHIA ASP ( och ) ANDREA GRÖNWALL ...... Publicae Candidorum
censurae modeste exhibet CAROLUS JONAE GENBERG, MEDELOADIUS. In Auditorio Gustav.
Maj. ad d ( XVI ) Maj, ANNO MDCCXXXVII. H.A.M.S.. Werner, Stockholm och Höjer, Uppsala, 1736.
In Latin. 10+38+4+52 s. 2 vol. Patterned edges. Tagna ut band, med förstärkt rygg. Gravyrer och
träsnitt i texten. Grönwall, Andreas: D. A. DISSERTATIO ACADEMICA DE S. DAVIDE , PRIMO APOSTOLO
WESTMANNIAE , Quam , Consentiente Ampl. Facult. Philos. in Reg. Academ. Upsal. Sub
PRAESIDIO Ampl. at´q Celeberrimi VIRI, Mag. ANDREAE GRÖNWALL / Philos. Pract. Profess. Reg.
& Ordin. h. t. DECANI SPECTABILIS , publico examini modeste submittit S: ae R: ae M: tis
Alumnus DANIEL RAMEEN , Westmannus. In Audit. Gust. Maj, ad d. 15 Junii, ANNI MDCCXXIII.
horis ante meridiem solitis.. Werner, Uppsala, 1723. På svenska/latin. 6+54+4 s. Senare
halvfranskt band. Innehåller graverade vignetter, 8 träsnitt samt anfanger i texten. Lagning på
titelbladet med liten textförlust på sid 2. Klinghammer, Hans Peter: MINNEN från ÅREN 1829 - 1839.. C. B. Been, Helsingborg, 1841.
7+268+71 s. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Utförlig skånsk
topografi, med skånskt dialektlexikon. Nästan genomgående transparent fuktfläck i övre
marginalen. Lätt lagerfläckad. Annars ett fint exemplar. Laestadius, Petrus: JOURNAL af Petrus Laestadius, för första året af hans tjensgöring såsom
MISSIONAIRE I LAPPMARKEN.. Zacharias Haeggström, Stockholm, 1831. Originalupplaga.
8+473+7 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Färgat snitt.
Något nött i kanterna. Lignell, Anders: Beskrifning öfver GREFSKAPET DAL. Del 1.. P.A. Norstedt & söner,
Stockholm, 1851. 18+446 sidor. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Innehåller karta.
Inlagan när loss från främre pärmen och lätt nötta kanter, annars i gott skick. Marryat, Horace: ETT ÅR I SVERIGE. Förra delen.. Albert Bonniers förlag, 1863. 7+361 sidor.
Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Delvis lagerfläckad. Ryggen
något sprucken i främre fogens överkant. Mellin, G. H.: SVERIGE FRAMSTÄLDT I TECKNINGAR. TVÅHUNDRATJUGOFYRA
LITOGRAFIER, MED TEXT AF G. H. MELLIN.. W. Lundeqvist & Komp:s Bokhandel, Stockholm,
1840. Samtida marmorerat pappband. Guldornerad rygg. Färgat snitt. Något nött i kanterna.
Innehåller häftena Stockholm, 38 sid text + 24 planscher,( trycktes från början som supplement ),
Uppland, 16 sid text + 20 planscher, Södermanland, 20 sid text + 24 planscher, Nerike, 6 sidor + 9
planscher, Westmanland, 6 sidor text + 4 planscher, Wermland, 11 sidor text + 8 planscher,
Dalarne, 20 sidor text + 16 planscher, Östergötland, 8 sidor text + 8 planscher, Westergötland, 24
sidor text + 25 planscher, Småland, 14 sidor text + 16 planscher, Gottland, 12 sidor text + 5
planscher, Öland, 8 sidor text + 3 planscher, Dalsland, 4 sidor text + 4 planscher, Bohuslän, 10
sidor text + 4 planscher, Skåne, 18 sidor text + 11 planscher, Halland, 6 sidor text + 3 planscher,
Blekinge, 8 sidor text + 8 planscher, Norrland, 24 sidor text + 20 planscher och Lappland, 6 sidor
text + 4 planscher. Innehåller totalt 216 planscher av 224. Häftet Östergötland, del 2, sidorna 9 - 16
och 8 planscher, saknas. Plansch 7 i stycket Småland, inbunden upp och ned. Plansch 3 i stycket
Norrland, lös från bindningen. Inlagan i övrigt komplett och fin. Olivecrona, August: DEN SVENSKE LOTSEN eller vägledning genom en del af de nordiska
farvattnen, innefattande Östersjön med Norrbottniska och Finska vikarne, Öresund och Belterne
samt Kattegatt och Skagerrack. På Kongl. Maj:ts Nådiga befallning utgifven af Kongl. Svenska
Sjökarte-Kontoret. Fjerde Delen.. Hörbergska Boktryckeriet, Stockholm, 1853. 11+228 sidor.
Klotryggsband. Illustrerad. Lagerfläckad. Bandet slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Endast
del 4. Olivecrona, August: DEN SVENSKE LOTSEN eller vägledning genom en del af de nordiska
farvattnen, innefattande Östersjön med Norrbottniska och Finska vikarne, Öresund och Belterne
samt Kattegatt och Skagerrack. På Kongl. Maj:ts Nådiga befallning utgifven af Kongl. Svenska
Sjökarte-Kontoret.. Hörbergska Boktryckeriet, Stockholm, 1853. 10+264 sidor. Klotryggsband.
Illustrerad. Bandet slitet. Lagerfläckad. Endast del 2. Olivecrona, August: DEN SVENSKE LOTSEN eller vägledning genom en del af de nordiska
farvattnen, innefattande Östersjön med Norrbottniska och Finska vikarne, Öresund och Belterne
samt Kattegatt och Skagerrack. På Kongl. Maj:ts Nådiga befallning utgifven af Kongl. Svenska
Sjökarte-Kontoret. Femte Delen.. Hörbergska Boktryckeriet, Stockholm, 1851. 8+186 sidor.
Klotryggsband. Illustrerad. Lagerfläckad. Bandet slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Endast
del 5. Innehåller planscherna I-II + XI-XIII. Rosenstein, Nils von: Handlingar rörande Hushållningens styrelse wid Lunds Domkyrka.
Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1818. 44 s. Gott skick. Tagen ur band. Sidorna har delvis släppt
från bindningen, men i övrigt är skicket mycket bra. Schück, Martin: VÅRT LAND OCH FOLK. Skildringar af Sveriges natur och innebyggare, i
uppsatser på vers och prosa, ur äldre och yngre författares arbeten. Del 2-3.. Albert Bonniers
förlag, 1863-1867. 216+168 sidor. Samtida halvfranskt band. Illustrerad. Endast andra och tredje
delen, innehållande 4: Svea land, 5: Stockholm och dess omgifningar, 6: Göta land. Bandet endast
lätt nött, men med inlagan delvis lös från bindningen. Enstaka lagerfläckar. Sundelius, Hans Olof: NORRKÖPINGS MINNE. Ad. Fr. Raam, Norrköping, 1798.
Originalupplaga. 700 s. Samtida halvfranskt band. Bandet något nött. " Förra " och " Sednare "
delen, bundna i ett band. Planscherna saknas. Innehåller inklistrade äldre tidningsurklipp, samt
några sidor med handskrivna anteckningar. Bland annat Professor J. H. Lidéns ( 1741-1793 ) "
Testamentariska Förordnande om sin Begravning ".Blindpressad rygg. Sidan med
innehållsförteckningen i " Förra delen " , något skadad, utan textförlust. " Tilläggning ", 16 sidor i
slutet av boken, saknas. Sundelius, Hans Olof: NORRKÖPINGS MINNE. Ad. Fr. Raam, Norrköping, 1798.
Originalupplaga. 716 s. Samtida halvfranskt band. Stänksnitt. Marmorerade pärmar. Bandet något
nött. Förra och andra delen i ett band. Innehåller fem planscher, av sju. Namn- och anteckningar.
Eftersättsblad saknas. Tham, Wilhelm: BESKRIFNING ÖFVER STOCKHOLMS LÄN AF WILH. THAM.. Joh. Beckman,
Stockholm, 1850. 345 s. Häftad med pappersomslag. Ouppsprättad. Bandet något nött. Tham, Wilhelm: BESKRIFNING ÖFVER SVERIGES RIKE AF WILH. THAM. FÖRSTA BANDETS
TREDJE HÄFTE : UPSALA LÄN.. C. A. Bagges Förlag, Stockholm, 1850. 5+212+4 sidor. Häftad.
Bandet något slitet. Tham, Wilhelm: BESKRIFNING ÖFVER SVERIGES RIKE. AF WILH. THAM. Band 2, Häfte 1 - 2.
LINKÖPINGS LÄN.. L. J. Hjertas Förlag, Stockholm, 1854 - 1855. 1038 s. 2 vol. Häftad med
pappersomslag. Bandet något slitet. Ouppsprättad. Häftena sampaginerade. Tuneld, Eric: ERIK TUNELDS GEOGRAFI öfver Konungariket SVERIGE. Andra Bandet,
innehållande Landskaperna Nerike, Westmanland och Dalarne.. Ecksteinska Tryckeriet,
Stockholm, 1828. Åttonde upplagan. 7+667+1 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Gott skick. Endast band 2. Tuneld, Eric: ERIK TUNELDS GEOGRAFI öfver Konungariket SVERIGE. Fjerde Bandet,
innehållande Götha Rike mot Wester, eller Landskaperna Westergöthland, Wermland, Dal och
Bohus Län. Första Afdelningen. WESTERGÖTHLAND.. Ecksteinska Tryckeriet, Stockholm, 1833.
Åttonde upplagan. 7+558 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade
pärmar. Färgat snitt. Gott skick. Endast band 4:1. Tuneld, Eric: ERIK TUNELDS GEOGRAFI öfver Konungariket SVERIGE. Tredje Bandet,
innehållande Götha Rike mot Öster, eller Landskaperna Östergöthland, Småland, Gottland och
Öland. Första Afdelningen, ÖSTERGÖTHLAND.. Ecksteinska Tryckeriet, Stockholm, 1831. Åttonde
upplagan. 5+455 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Färgat
snitt. Gott skick. Endast del 3:1. Tuneld, Eric: GEOGRAPHIE Öfwer Sweriges Rike, författad af Assessoren ERIC TUNELD..
Carl Stolpe, Stockholm, 1773. Femte upplagan. 22+550+288 s+register. Samtida halvfranskt
band. Upphöjda bind. Bandet något nött. Namnteckning. Första och andra avdelningen i ett band.
För- och eftersättsblad saknas. Inlagan bitvis något fläckig. Tuneld, Eric: GEOGRAPHIE Öfver Konungariket SWERIGE Samt Därunder hörande Länder,.
Anders J. Nordström, Stockholm, 1793-1795. Sjunde upplagan. 12+408+592+654 s. 3 vol.
Samtida pappband. Marmorerade pärmar. Namnteckning. Bandet något nött. Tredje bandets
ryggtiteletikett saknas. Wetterbergh, Carl Anton (Onkel Adam): TÄNNFORSEN. En Jämtlands-Historia af Onkel Adam.
Med fyra lithografier tecknade af C.T. Staaf.. L.G. Rylander, Stockholm, 1848. 75 s. Halvklotband.
Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Inlagan fin, men nästan lös från ryggen. Annars allt i gott
skick. Widegren, Per David: FÖRSÖK TILL EN NY BESKRIFNING ÖFVER ÖSTERGÖTHLAND Första
bandets första och andra häfte.. Petre & Abrahamsson, Linköping, 1817-1830. 646+24 sidor.
Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Första bandets första och andra häfte, samt register. Slitet
band där pärmens framsida saknas. Titelbladet, samt de två följande bladen lätt skadade, utan
textförlust. Innehåller en utvikbar tabell. Widegren, Per David: Försök till en Ny Beskrifning öfwer Östergöthland. Andra Bandets Första
och Andra häfte.. Axel Petre, Linköping, 1828 - 1829. 614+29+3+12 sidor. Samtida halvfranskt
band. Marmorerade pärmar. Innehåller register till andra bandet samt rättelser. Innehåller de
utvikbara tabellerna 4 - 8. Alla med transparent fuktfläck och tabell 8 med reva. De tre första
saknas. Bandet något nött och inlagan något mörknad. |