| Äldre Zoologi & Botanik |
|---|
|
Andersson, N. J.: SKANDINAVIENS CYPERACEER eller de i Danmark, Sverige, Norge och
Finland vildt växande Half-gräs beskrifne och afbildade. Med företal af Elias Fries. +
SKANDINAVIENS GRAMINER eller de i Danmark, Sverige, Norge och Finland vildt växande Gräs.
Med 12 planscher i särskildt häfte.. Lundberg & c:ie, Stockholm, 1849 -1852. 8+76+14+122
sidor. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Det "särskilda häftet"
med de 12 planscherna, saknas. Annars i gott skick.
Berlin, Nils Johan: Läsebok i Naturläran för Sweriges Allmoge.. Gleerups förlag, Lund, 1877.
523 s. Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Bandet något nött. Björkman, L.E.: BILDER FRÅN INSEKTVÄRLDEN. Med 9 färglagda tavlor och 44 i texten tryckta
illustrationer.. C.W.K. Gleerups Förlag, Lund, 1911. 127 s. Dekorerat originalpappband. Illustrerad.
Mycket gott skick. Buffon, G.L. Le Clerc De: NOUVEAU BUFFON DE LA JEUNESSE, OU PRÉCIS ÉLÉMENTAIRE
DE L'HISTOIRE NATURELLE, Orné de cent trente-quatre Figures.. Henry Tardieu, Paris, 1802. In
French. 7+248+274+272+282 p. 4 vol. Contemporary half-leather binding. Gilt-Ornamented Spine.
Coloured edge. Richly illustrated. Frontespiece in vol 1, and 42 full-side engravings with all kind of
animals. Head section of spine repaired on volume four. Burlamaqui, Jean Jacques: PRINCIPES du Droit Naturel. Barrilot & Fils, Geneve, 1748. In
French. Avertissement + 182 + 291p+ tables. Contemporary decorated full-leather binding.
Marbeled endpapers. Marbeled edges. Gilt-Ornamented Spine. Raised bands. Both parts in one
vol. Namestamp on titlepage. Binding slightly rubbed, but the corpus in very good condition.
Fries, Elias: CORPUS FLORARUM PROVINCIALIUM SUECIAE I. FLORAM SCANICAM.
Palmblad, Sebell & C, Uppsala, 1835. In Latin. 14+394 sidor. Contemporary half-leather
binding. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled covers. Coloured edge. Inscripion. Bandet aningen nött,
men i övrigt ett fint exemplar. Innehåller 1 utvikbar tabell. Sidorna 286-298, blanka utan text. Sidan
254, uppdelad i 254, 254 b och 254 c. Giesenhagen, K.: LEHRBUCH DER BOTANIK.. Fr. Grub Verlag, Stuttgart, 1910. Fifth edition. In
German. 438 p. Clothbinding. Richly illustrated. Good condition. Goldschmidt, Harald: Vejledning i bedömmelsen HESTENS YDRE. Med 267 afbildninger.
Andet oplag.. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1907. Andra upplagan. På danska. 350 s.
Dekorerat klotband. Guldornerad. Marmorerat snitt. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Hartman, C. J.: HANDBOK I SKANDINAVIENS FLORA, INNEFATTANDE SVERIGES OCH
NORGES VEXTER, TILL OCH MED MOSSORNA; ORDNADE EFTER PROF. FRIES´SYSTEM..
Zacharias Haeggström, Stockholm, 1858. Sjunde upplagan. 110+494 sidor. Senare halvfranskt
band. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Hartman, C. J.: HANDBOK I SKANDINAVIENS FLORA. INNEFATTANDE SVERIGES OCH
NORGES VEXTER, TILL OCH MED MOSSORNA; ORDNADE EFTER PROF. FRIES´SYSTEM..
Zacharias Haeggström, Stockholm, 1849. Femte upplagan. 70+503 sidor. Samtida halvfranskt
band. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Något nött i kanterna. Något mörknad och lätt fläckad
inlaga. Annars i gott skick. Hartwig, Georg: JORDENS INRE. Med dess SKATTER OCH UNDER.. P. G. Berg, Stockholm,
1863. 443+10 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Innehåller två
planscher med fossil. Försättsbladet saknas, annars är inlagan i fint skick.
Jägerskiöld / Lönnberg / Adlertz, L. A. / Einar / Gottfrid: Sveriges djurvärld. Andra genomsedda
upplagan.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1911. Andra upplagan. 432 s. Samtida klotband. Rikligt
illustrerad. Bandet något nött. Jägerskiöld / Lönnberg / Adlertz, L. A. / Einar / Gottfrid: Sveriges djurvärld. Andra genomsedda
upplagan.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1911. Andra upplagan. 432 s. Samtida klotband. Jägerskiöld / Lönnberg / Adlertz, L. A. / Einar / Gottfrid: SVERIGES DJURVÄRLD.. Aftonbladet,
Stockholm, 1903. Originalupplaga. 443 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött.
Linné, Carl von: SUPPLEMENTUM PLANTARUM SYSTEMATIS VEGETABILIUM Editionis
decimae tertiae, et GENERUM PLANTARUM Editionis secundae , Editium a CAROLO a LINNÉ....
Jmpensis Orphanotrophei, Brunsvigae, 1781. In Latin. prefatio+index generum+467 p.
Contemporary full-leather binding. Raised bands. Contemporary inscriptions. Covers slightly worn.
Endpapers missing. Inside of covers marbeled. Goldornamented spine. Covers slightly
rubbed. Meves / Holmgren, W. / A. E.: ATLAS öfver SKANDINAVIENS DÄGGDJUR. Med 132 figurer på 22
planscher i färgtryck, jemte text. + ATLAS öfver SKANDINAVIENS DÄGGDJUR. SUPPLEMENT.
KRANIER. Med 96 figurer på 4 planscher, jemte förklaringar öfver planscherna.. Em. Girons Förlag,
Stockholm, 1873. 19+22+3+4 sidor. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Guldornerad.
Blindpressad. Bandet något nött i kanterna. Försättsbladet saknas, annars ett fint exemplar.
Namnteckning på titelbladet. Meves / Holmgren, W. / A. E.: ATLAS öfver SKANDINAVIENS DÄGGDJUR. Med 132 figurer på 22
planscher i färgtryck, jemte text. + ATLAS öfver SKANDINAVIENS DÄGGDJUR. SUPPLEMENT.
KRANIER. Med 96 figurer på 4 planscher, jemte förklaringar öfver planscherna.. Em. Girons Förlag,
Stockholm, 1873. 19+22+3+4 sidor. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Guldornerad.
Blindpressad. Bandet något nött i kanterna. Inlagan något fläckad av ålder. Meyen, F.J.F.: UTKAST TILL VÄXT-GEOGRAFIEN, jemte utförliga undersökningar öfver de
viktigaste culturväxternes fädernesland, odling och nytta. Häfte 1 - 3.. H.M. Lindhs Boktryckeri,
Örebro, 1841-1842. 6+308+127 sidor. Klotryggsband. Marmorerade pärmar. Gott skick. Tre delar
bundna i ett band. Innehåller 2 utvikbara zontabeller. Nyman, C. F.: UTKAST TILL SVENSKA VÄXTERNAS NATURHISTORIA ELLER SVERIGES
FANEROGAMER. skildrade i korthet med deras växtställen och utbredning mm deras egenskaper,
användning och historia i allmänhet. I - II.. N.M. Lindh, Örebro, 1867-1868. 431+566 sidor. 2 vol.
Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Banden med endast lätt nötta kanter. Paykull, Gustaf: MONOGRAPHIA CARABORUM SVECIAE + MONOGRAPHIA STAPHYLINORUM
SVECIAE , A GUSTAVO DE PAYKULL.. Johann. Edman, Uppsala, 1789 - 1790. First edition. In
Latin. 138+8+81s. Contemporary marbeled boards. Marbeled edges. Inscripion. Innehåller
graverade vignetter.
Strassburger/Noll/Schenck/Schimper, Eduard/Fritz/Heinrich/A.F.W.: Lehrbuch der Botanik für
Hochschulen. Vierte Verbesserte Auflage. Mit 667 zum theil farbigen abbildungen. Gustav Fischer,
Jena, 1900. Fourth edition. In German. VIII+588. Contemporary half-leather binding. Richly
illustrated. Raised bands. Marbeled covers. A very fine copy. |